Esperanto – język, który jednoczy

Alrapidis Betlehemon pastistoj kaj ekludis gaje ciuj al Kristo…  słowami tej pięknej kolędy w międzynarodowym języku esperanto rozpoczęli w katedrze św. Mikołaja  noworoczne spotkanie  esperantyści z miast południowej Polski oraz Czech.

Spotkanie 22 stycznia 2017 roku zorganizował  bielski oddział Polskiego Związku Esperantystów. W katedrze św. Mikołaja podczas Mszy św. celebrowanej przez salwatorianina  –  ks. Piotra Schorę modlono się i śpiewano kolędy w międzynarodowym języku.

Modlitwa Ojcze nasz – Patro nia powtarzana jest każdego dnia przez esperantystów na całym świecie. Jest to pierwszy tekst przetłumaczony przez Ludwika Zamenhofa (twórcę międzynarodowego języka) na esperanto i uznany przez niego za najpiękniejsza modlitwę ludzkości.

Język esperanto to język przyjaźni, nie należy do żadnego narodu, nie jest niczyją  własnością, jest własnością  każdego  człowieka, który chce go poznać i się w nim porozumiewać – mówiła Bożena Gierula, przewodnicząca bielskiego oddziału Polskiego Związku Esperantystów.

Msza św. w bielskiej katedrze rozpoczęła międzynarodowe spotkanie, które następnie kontynuowano w Domu Kultury Włókniarzy w Bielsku–Białej.

Autor: Kinga Mirocha