Błogosławieństwo Świętego Błażeja

3 lutego w Kościele katolickim obchodzimy liturgiczne wspomnienie Świętego Błażeja.

W tym dniu święci się skrzyżowane świece, zwane błażejkami, którymi następnie błogosławi się wiernych, aby zachować ich od bólu gardła.

Błogosławiąc świece kapłan modli się:

> (…) Dając świadectwo wiary św. Błażej, chwalebny biskup, zdobył palmę męczeństwa. Ty, Panie, udzieliłeś mu łaski leczenia choroby gardła, prosimy Cię, pobłogosław te świece, aby wszyscy wierzący przez wstawiennictwo św. Błażeja, zostali uwolnieni od chorób gardła i wszelkiego innego zła, i aby zawsze mogli Ci dziękować (…).

W naszej Katedrze błogosławieństwo Świętego Błażeja,

3 lutego 2017, po Mszach Świętych.

LITANIA DO ŚW. BŁAŻEJA
Kyrie elejson, Chryste elejson, Kyrie elejson.
Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba Boże, zmiłuj się nad nami.
Synu, Odkupicielu świata Boże, zmiłuj się nad nami.
Duchu święty Boże, zmiłuj się nad nami.
Święta Trójco jedyny Boże, zmiłuj się nad nami.
Święta Maryjo, módl się za nami.
Święta Boża Rodzicielko, módl się za nami.
Święta Panno nad Pannami, módl się za nami.
Święty Błażeju, szlachetny w swoim człowieczeństwie, módl się za nami,
Święty Błażeju, wzorze życia chrześcijańskiego,
Święty Błażeju, przykładzie gorliwości biskupiej,
Święty Błażeju, pocieszycielu smutnych i strapionych,
Święty Błażeju, gorliwy o chwałę Bożą,
Święty Błażeju, zabiegający o wzorowe życie chrześcijan,
Święty Błażeju, nieugięty w świętej wierze,
Święty Błażeju, mężnie znoszący złość oprawców,
Święty Błażeju, przyozdobiony palmą męczeństwa,
Święty Błażeju, patronie lekarzy i służby zdrowia,
Święty Błażeju, obdarzony łaską leczenia chorób gardła,
Święty Błażeju, opiekunie chorych i cierpiących,
Święty Błażeju, wspomożycielu w każdej potrzebie.
Przez męczeństwo świętego Błażeja obdarz nas Panie prawdziwą wolnością ducha, wysłuchaj nas, Panie.
Przez męczeństwo świętego Błażeja daj nam Panie, abyśmy zawsze zachowali nienaruszoną wiarę, wysłuchaj nas, Panie.
Przez męczeństwo świętego Błażeja spraw Panie, abyśmy mężnie znosili utrapienia życia, wysłuchaj nas, Panie.
Przez męczeństwo świętego Błażeja daj, Panie, abyśmy pokonali zasadzki szatana, ciała i świata, wysłuchaj nas, Panie.

Módlmy się:
Wszechmogący i miłosierny Boże, za wstawiennictwem świętego Błażeja, biskupa i męczennika, któremu dałeś nieugiętą stałość w cierpieniach, otocz nas swoją opieką i wybaw od chorób i zasadzek nieprzyjaciół. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Któż z nas nie chorował na anginę i kogo z nas nie bolało gardło? Wszyscy przez to przeszliśmy i pewnie jeszcze nieraz przejdziemy. Tutaj św. Błażej z pewnością pomoże. Moją uwagę w dzisiejszym obrzędzie błogosławienia gardeł przykuwa jednak inny szczegół – być może nieco pomijany przy tej okazji. Otóż do św. Błażeja modlimy się nie tylko o zdrowe gardło i migdałki. Prosimy go także o zdrowie naszej mowy. Prosimy, by strzegł naszego języka przed grzechem obmowy, plotkarstwa, osądzania i kpiny. Prosimy, by stał na straży naszych warg i pomagał wypowiadać dobre słowa: pocieszenia, troski, otuchy i miłości. Prosimy go także o pomoc, gdy zapragniemy wielbić Boga naszym językiem. Św. Błażej pomaga, aby nasz język był narzędziem miłości i dobra.

Źródło: www.apchor.pl

Foto: Andreas Praefcke