2 kwietnia 2017 – V Niedziela Wielkiego Postu

Zasłonięty krzyż przypomina, że Wielki Post powoli się wypełnia. Już wkrótce poznamy, że krzyż jest drzewem, z którego płynie życie. Mocą śmierci krzyżowej i chwalebnego zmartwychwstania Chrystus wydobywa nas z grobów, którymi są nasze grzechy. Gdyby nie Chrystus, grzechy doprowadziłyby nas do śmierci wiecznej. Dzięki Niemu mamy obietnicę życia wiecznego.

Dar materialny w dzisiejszą niedzielę przeznaczony jest na pokrycie kosztów ogrzewania w czasie tegorocznej zimy. Bóg zapłać za każdą ofiarę i życzliwość.

Gorzkie Żale wraz z rozważaniem pasyjnym i ucałowaniem relikwii Krzyża Św. odprawimy o godz. 18.00. Prosimy w tym czasie o ofiarę na kwiaty do Bożego Grobu.

W naszej Katedrze dzieci są błogosławione indywidualnie przez kapłana w każdą niedzielę, bezpośrednio po zakończeniu Mszy św. o godz. 11.00 i 12.30 przed ołtarzem.

Zapraszamy na Rozmowę poświęconą we wtorek 4 kwietnia o godz.19.00. Ksiądz Biskup Piotr Greger i redaktor radia diecezjalnego ks. Jacek Pędziwiatr podejmą kolejny wątek dotyczący liturgii.

Straż Honorowa NSPJ zaprasza na spotkanie w czwartek 6 kwietnia o 16.15 do salki przy ul. Schodowej. Po spotkaniu adoracja Najświętszego Sakramentu.

W czwartek 6 kwietnia spotykają się dzieci i rodzice, którzy przygotowują się do I Komunii Świętej, na Mszy Św. o godz. 17.00.

Nabożeństwa do Bożego Miłosierdzia odbywają się w każdy piątek o godz. 15.00, a Rozmowy z Jezusem o godz. 19.00.

Zapraszamy wiernych do udziału we wspólnej modlitwie w czasie Drogi Krzyżowej ulicami miasta, która rozpocznie się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w piątek 7 kwietnia o godz. 17.00 br. W naszym kościele w tym dniu nie będzie nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Natomiast Wieczorna Msza św. nie będzie odprawiona o godz. 18.30, a rozpocznie się dopiero po zakończeniu Drogi Krzyżowej.

Po Mszy św. z naszej Katedry wyruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa do krzyży na Hrobaczej Łące, w Starej Wsi i na Trzech Lipkach.

W sobotę 8 kwietnia zapraszamy dzieci na spotkanie formacyjne do salki przy ul. Schodowej o godz. 10.00.

Kandydatów na ministrantów zapraszamy na zbiórkę w sobotę o godz. 11.15 w salce przy ul. Schodowej.

Krucjata Różańcowa i Wspólnota Nieustającego Różańca zaprasza na pokutny marsz różańcowy w intencji Ojczyzny 8 kwietnia, który rozpocznie się o godz. 15.00 w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej.

Za tydzień Niedziela Palmowa. Na każdej Mszy św. dokonamy uroczystego poświęcenia palm.

W przyszłą niedzielę obchodzić będziemy Światowy Dzień Młodzieży. Jak co roku zgromadzimy się o godz. 13.30 przy kościele pw. Trójcy Przenajświętszej, aby w uroczystej procesji z plamami przejść do Katedry.

W przyszłą niedzielę młodzież IV LO będzie kwestować przed kościołem na Hospicjum realizując projekt Pola nadziei o 9.30, 11.00, 12.30.

Biskup pomocniczy Piotr Greger, redaktor radia diecezjalnego ks. Jacek Pędziwiatr i proboszcz katedralnej parafii ks. Antoni Młoczek zapraszają na „Rozmowę poświęconą” do katedry św. Mikołaja w Bielsku-Białej w najbliższy wtorek 4 kwietnia o godz. 19:00.

Rozmówcy odpowiedzą na pytanie, na czym polega funkcja pasterska (królewska) katedry i czym się ona wyraża w wyposażeniu kościoła. Biskup wyjaśni m.in., co to znaczy, że ordynariusz ma pełnię władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej, jakie znaczenie ma katedra, jaka świątynia jest matką wszystkich kościołów świata, jakie znaczenie ma ingres biskupa diecezjalnego i co ten obrzęd w istocie oznacza.

Bp Greger zamierza także mówić o katedrze, jako miejscu nauczania pierwszego pasterza diecezji, wytłumaczy także, czy biskupi, którzy nie są biskupami diecezjalnymi, mają swoje kościoły tytularne. Zamierza także poruszyć kwestie kościołów tytularnych na terenie Rzymu dla kardynałów. Do rozmowy duchownych mogą się przyłączyć poprzez pytania i własne uwagi wszyscy słuchacze. Pomysłodawcy spotkania zachęcają do udziału w kolejnej z cyklicznych „Rozmów poświęconych” w bielskiej katedrze.

foto: MZ