„Jonasz” ma już 20 lat!

W Bielsku-Białej zakończyła się jubileuszowa edycja międzynarodowego ekumenicznego konkursu biblijnego „Jonasz”. Najlepsi odebrali z rąk biskupów statuetki Jonasza.

Kilkanaście tysięcy uczestników z 16 Kościołów i wspólnot chrześcijańskich uczestniczyło w jubileuszowej, 20. edycji ekumenicznego Międzynarodowego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Jonasz”. Prawie 900 finalistów walczyło o statuetki. Przeszło 150 osób zdobyło status laureata. Rozdaniu nagród dla młodych biblistów towarzyszyły artystyczne prezentacje inspirowanych Ewangelią św. Jana piosenek i wierszy, nagrodzonych w artystycznych konkursach towarzyszących. – Ten konkurs nie tylko trwa już dwie dekady, ale ciągle się rozwija. I każdy tu zwycięża – wskazywali goście jubileuszowej gali połączonej z wręczeniem tradycyjnych statuetek Jonasza.
W galowym koncercie i wręczeniu nagród uczestniczyli biskupi Roman Pindel i Adrian Korczago, reprezentujący diecezje zaangażowane w organizację konkursu – katolicką diecezję bielsko-żywiecką i ewangelicką diecezję cieszyńską. Przybyli także seniorzy bp Paweł Anweiler i bp Jan Szarek, a do grona składających gratulacje dołączył też ks. dr Marek Studenski, wikariusz generalny.
– To nasz szczęśliwy dzień – podkreślali zgodnie pomysłodawcy i organizatorzy „Jonasza” ks. prał. Józef Oleszko i Bogusław Czyż z ewangelickiego Towarzystwa Katechetycznego „Jonasz”. Ewa Liberadzka, czuwająca od lat nad konkursami edycji specjalnej oraz artystycznymi, wspominała także ich inicjatorkę – nieżyjącą już Krystynę Zoń.
W gronie uczniów szkół podstawowych najlepsi okazali się Milena Kurzok z SP 2 z Ustronia i Piotr Szturc (SP 1 Wisła), a wśród gimnazjalistów zwyciężyła Anna Konieczny z Wisły. W kategorii uczniów najstarszych wygrał Paweł Grzybek z LO im. Osuchowskiego z Cieszyna, podobnie jak rok temu wyprzedzając swoją szkolną koleżankę Mariannę Sowę. Oboje są podopiecznymi Jolanty Dawidowicz-Macury, która wspierała także przygotowania dwóch innych laureatów – Macieja Kocha i Szymona Szostka. Dla wszystkich to już kolejny udział w „Jonaszu”. – Nie chodziło o wyniki, ale o to, żeby mocniej zaprzyjaźnić się z codziennym czytaniem Pisma Świętego i wprowadzać je w nasze życie. Odkrywamy, jak bardzo potrzebny jest w tym życiu Pan Bóg – podkreślają zgodnie laureaci. – Bez Pana Boga życie jest po prostu nudne i bez sensu, a z Nim nabiera smaku! – dodaje Paweł Grzybek.
W specedycji dla młodszych uczniów zwyciężył Michał Wąsowicz z Cieszyna, a w grupie ponadgimnazjalnej – Łukasz Szampera ze Skoczowa. Pierwsze miejsce ex aequo wyśpiewały zespoły SP nr 32 z Bielska-Białej i SP KTK, a także Katolickiego Gimnazjum z Czechowic-Dziedzic. Wśród recytatorów najlepsze okazały się Nikola Szczecińska z bielskiej SP 9 i Klara Kostoń z SP 1 z Jaworza.
– Każdy jest zwycięzcą, gdy otwiera Pismo Święte, zaczyna je czytać i przyjmuje to, co jest tam napisane – podkreślał bp Pindel i pokazywał młodym biblistom jad – małą pałeczkę zakończoną miniaturą dłoni z wyciągniętym palcem wskazującym, której w judaistycznej tradycji używano podczas czytania Tory, by świętego słowa nie wskazywać zwykłym palcem. Jak zaznaczał, zawsze czytany tekst Pisma Świętego należy przyjmować z największym szacunkiem.
– Najważniejszym postanowieniem każdego z nas dzisiaj powinno być to, żeby nie było dnia bez przynajmniej fragmentu słowa Bożego – zachęcał wszystkich uczestników gali ks. dr Studenski na zakończenie uroczystości.
Alina Świeży-Sobel