Dzieje diecezji na wystawie w Sarkandrówce

W Muzeum św. Jana Sarkandra w Skoczowie otwarta została wystawa poświęcona historii diecezji bielsko-żywieckiej.

Z okazji 25-lecia istnienia naszej diecezji w skoczowskim Muzeum św. Jana Sarkandra otwarta została wystawa poświęcona przeszłości wiary na Podbeskidziu.

Wystawa została przygotowana przez ks. dr. Szymona Tracza, diecezjalnego konserwatora zabytków sztuki sakralnej. Jak zastrzegał, z uwagi na ograniczoną przestrzeń znalazły się na niej tylko wybrane eksponaty: dokumenty, fotografie i pamiątki związane głównie z pierwszym ćwierćwieczem diecezji bielsko-żywieckiej, ale też odwołujące się do dawniejszej tradycji.

  • Chodziło o to, by obok głównych wydarzeń 25-lecia pokazać, jak wiara na tym terenie rozwijała się przez wieki w dwóch kulturach religijnych, łączących się z tradycją archidiecezji wrocławskiej i krakowskiej – wyjaśniał ks. dr Tracz. Nie zabrakło takze współczesnych ciekawych dokumentów z autografami trzech ostatnich papieży…

W otwarciu wystawy wzięli udział przedstawiciele diecezji, z bp. Romanem Pindlem i ks. dr. Markiem Studenskim, wikariuszem diecezji, a także gospodarzem skoczowskiej parafii św. Piotra i Pawła ks. kan. Witoldem Grzombą oraz reprezentanci władz miejskich z burmistrzem Mirosławem Sitką. Do zwiedzania wystawy zapraszała szefowa Sarkandrówki Hanna Blokesz-Bacza.

Alina Świeży-Sobel
bielsko.gosc.pl

X