1 października 2017 – 26 niedziela zwykła

26 niedziela zwykła
1 października 2017

Chrystus podając przypowieść o dwóch synach zaproszonych przez ojca do pracy w winnicy, zwraca uwagę na niesłowność jednego z nich. Syn obiecuje ojcu, że przyjdzie do pracy, a nie przychodzi, czyli wprowadza ojca w błąd. Nie dotrzymał danego słowa. Drugi syn, nieco leniwy, nie miał ochoty na pracę i jasno to ojcu oznajmił: „Nie chce mi się”. Później przemyślał swoją decyzję, zmienił zdanie i poszedł pracować w winnicy. On ojca nie wprowadził w błąd. Sprawił mu raczej miłą niespodziankę. Ojciec na jego pomoc nie liczył, a jednak ją otrzymał. Słuchacze przypowieści jednoznacznie ocenili postawę synów. Ten drugi, w oczach ich i Chrystusa, zasłużył na uznanie.
Niesłowność stanowi najsłabszy punkt naszego życia ekonomicznego, społecznego, narodowego i trzeba, niestety, dodać – religijnego! Wartość człowieka mierzy się wartością jego słów. Jeśli jego słowa nic nie ważą, to znaczy, że jego serce jest puste. „Z obfitości serca mówią usta” (Mt 12, 34).
Słowność jest przede wszystkim wyrazem szacunku, jakim człowiek darzy samego siebie. Kto ceni własne słowo, ceni siebie. Na tej podstawie cenią go i inni. Kto bowiem nie szanuje siebie, nie może wymagać, by otaczali go szacunkiem inni. Słowo winno być jak granitowy głaz. Raz położone nie powinno być przez nikogo ruszone, nawet przez mówiącego. Takie jest słowo Boga i dlatego można Mu wierzyć. Bóg jest słowny. Bóg zawsze dotrzymuje danego słowa.

  1. W dzisiejszą niedzielę kolekta przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Za każdą złożoną ofiarę składamy serdeczne „Bóg zapłać”.
  2. Rozpoczynamy miesiąc modlitwy różańcowej. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe, które w naszym kościele będą odprawiane: w niedzielę o godz.18.15, od poniedziałku do piątku o godz. 17.45, a w soboty o godz. 17.30. Różaniec będzie także odmawiany po Mszy św. o godz. 9.00. Prowadzić go będą nasze grupy parafialne: Straż Honorowa Serca Pana Jezusa, Żywy Różaniec, Nieustający Różaniec, Zespół Charytatywny, Apostolstwo Dobrej Śmierci i III Zakon św. Franciszka. W czwartki różaniec będą prowadziły dzieci.
  3. Spotkanie Straży Honorowej NSPJ odbędzie się w czwartek, 5 października, o godz. 16.00 w salce przy ul. Schodowej. Po spotkaniu adoracja Najświętszego Sakramentu.
  4. Młodzież klas III gimnazjum, która zamierza przyjąć sakrament bierzmowania w naszej parafii, zapraszamy na spotkanie w piątek, 6 października, o godz. 17.00. Spotkanie odbędzie się w salce przy ul. Schodowej.
  5. W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Zachęcamy do korzystania z sakramentów. Dodatkowa Msza św. w pierwszy piątek o godz. 17.00, a okazji do spowiedzi od godz. 16.30.
  6. W sobotę, 7 października, ulicami naszego miasta przejdzie XIII procesja różańcowa. Modlitwa rozpocznie się w kościele NSPJ przy dworcu. Nabożeństwo pierwszosobotnie o godz. 17.30, Msza św. o godz. 18.30, procesja wyruszy o godz. 19.30, a zakończenie nastąpi w katedrze ok. godz. 21.00.
  7. W przyszłą niedzielę będziemy obchodzić XVII Dzień Papieski. W tym dniu będzie możliwość wsparcia uzdolnionej młodzieży w ramach Dzieła Nowego Tysiąclecia.
  8. We wtorek, 3 października, odbędą się kolejne „Rozmowy poświęcone”.
  9. We wtorek, 10 października, odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach zapowiedzianej „Akademii miłości” zatytułowane „Jak funkcjonują wyjątkowo zdrowe rodziny?”.
X