Łodygowickie korzenie wolności

– Marzenia kilku pokoleń polskich patriotów spełniły się 11 listopada 1918 r. Dążenia naszych przodków zakończyły się sukcesem – podkreślał Jan Chrząszcz, wicewojewoda śląski, podczas patriotycznych uroczystości w Łodygowicach.

W łodygowickich uroczystościach, organizowanych przez Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy, udział wzięły delegacje władz samorządowych gminy i powiatu, przedstawiciele parlamentarzystów, instytucji i organizacji powiatu żywieckiego, ale tak wielu gości z różnych stron województwa śląskiego, w tym także władz województwa, z wicewojewodą śląskim Janem Chrząszczem na czele.
Przybyli zwierzchnicy służb mundurowych różnych szczebli: Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz Wojska Polskiego – w tym kompania honorowa 18. Batalionu Powietrznodesantowego z Bielska-Białej, z dowódcą płk. Rafałem Kowalskim.
– Wspominamy dziś wszystkich obrońców Polski niepodległej, sięgając m.in. do pochodzącego z naszych stron dowódcy oddziału, który pobił Szwedów w 1655 roku pod Oświęcimiem. Tradycje wolnościowe w Łodygowicach bronią się nie od dzisiaj i nie od wczoraj. Dlatego też tą uroczystość rozpoczęliśmy pod Zamkiem, który kiedyś był warownią obronną – tłumaczył Stanisław Handerek, prezes Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy.
– To, że nasza ojczyzna – Polska, i nasza mała ojczyzna – Łodygowice, odzyskała w 1918 r. niepodległość, to wielka zasługa polskich żołnierzy, którzy walczyli z bronią w ręku. O nich dziś musimy pamiętać, ale nie wolno nam zapominać o tych, którzy walczyli o Polskę piórem, słowem, muzyką. To także są bohaterowie polskiej wolności, którzy budowali tę patriotyczną więź – podkreślał prowadzący uroczystość pod pomnikiem Eugeniusz Jachym.
Modlitwę za wszystkich obrońców polskiej wolności poprowadził ks. kan. por. Władysław Kubasiak, a Apel Poległych odczytał kpt. Bartosz Derecki. Po oddaniu salwy honorowej przez żołnierzy kompanii honorowej, delegaci złożyli pod pomnikiem wiązanki kwiatów.
W Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się część artystyczna „Wielcy Polacy w służbie Bogu i Ojczyźnie”, podczas której wystąpili aktorzy Teatru Polskiego w Bielsku-Białej: Marta Gzowska-Sawicka, Rafał Sawicki, a także muzycy: Krzysztof Maciejowski, Eugeniusz Kubat i Wojciech Golec. Zaśpiewała także Joanna Handerek, a w programie do zadumy nad znaczeniem wolności skłaniały teksty utworów m.in. Mickiewicza, Norwida, Wyspiańskiego, Wojtyły…

X