Ofiarne świeczniki w katedrze

Światło płonącej świecy uznawane za święte, symbolizuje w naszych kościołach obecność samego Chrystusa.  Wierzymy w ochronną, błogosławioną  moc ognia. Do dziś podczas burzy stawia się w oknie zapaloną gromnicę.

Zapalamy świece jako wotum i znak naszej ufności i gorącej modlitwy. Płomień świecy zawsze zmierza ku górze, a wraz z nim podążają do kochającego Boga nasze prośby i podziękowania oraz intencje modlitewne za bliskich zmarłych. Zapalamy świece, aby ich płomyki  przedłużały nasze  modlitwy. Wychodzimy z kościoła, a ich płomień jeszcze przez długi czas przypomina o naszych intencjach modlitewnych.
Dzisiaj oddajemy do dyspozycji wiernych trzy ofiarne świeczniki, na których będzie możliwość zapalania takich świec. Zastosowany w nich został system samogasnących, bezwonnych  świec, który zapewnia możliwość palenia  w sposób bezpieczny i czysty. W tym systemie płomień jest chroniony cały czas. Świeca izolowana jest w specjalnie zaprojektowanym szkle. Po wypaleniu gaśnie automatycznie, a pozostałość  spada do pojemnika z wodą.  Jest to najczęstszy system świec wotywnych, nie zanieczyszczający ścian i wyposażenia wnętrza w kościele. Taki system znalazł już zastosowanie m.in. w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, w katedrach w Mediolanie czy Nowym Jorku.
Przy zapaleniu takiej świecy prosimy o ofiarę 2 zł. To środki, które będą przeznaczone na kwiaty, dekoracje i utrzymanie czystości w kościele.