Tydzień patrona kierowców

Parafia św. Michała Archanioła w Łańcucie w archidiecezji przemyskiej była miejscem inauguracji 18. Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa.
Mszy św. w intencji kierowców, podróżujących oraz dobrodziejów MIVA Polska przewodniczył abp senior Józef Michalik. Po liturgii rozpoczął się Festyn św. Krzysztofa. Organizatorami wydarzenia są: MIVA Polska, parafia św. Michała Archanioła i burmistrz Łańcuta.
W kazaniu abp Józef Michalik zauważył, że niektórzy misjonarze nawet po kilkadziesiąt lat pracują zagranicą. – Wytrwali nie tylko dlatego, że mają mocny charakter. Bóg im towarzyszył. Może nawet nie zdają sobie sprawy ile cierpień, ile modlitw było za nich zanoszonych – powiedział.
– Dzisiaj jest okazja, żeby poczuć się solidarnymi, ale też by podziękować Panu Bogu za ducha miłości, którego budzi w misjonarzach. To jest poczucie odpowiedzialności za głoszenie Chrystusa. Oni chcą przybliżyć tym ludziom zbawienie – dodał.
Emerytowany metropolita przemyski zachęcał, by każdy czuł się godnym współpracownikiem dzieła Bożego oraz by „samemu siać ziarno prawdy Bożej i wspierać tych, którzy to robią”.
Abp Michalik chwalił kierowców za solidarność i pomoc na drodze oraz policjantów za ich służbę na rzecz bezpieczeństwa na drodze. – Oni są potrzebni, żeby przypominać, jeśli któremuś kierowcy za dużo fantazji przybyło – stwierdził.
Kaznodzieja zachęcał, żeby kierowcy byli ludźmi kulturalnymi i reagowali na niewłaściwe zachowania. Przestrzegał też przed zasiadaniem za kierownicą pod wpływem alkoholu. Podkreślił, że wielką tragedią jest spowodowanie czyjejś śmierci lub kalectwa, nawet jeśli stanie się to przez nieostrożność i nieuwagę.
Co roku w dniu inauguracji Tygodnia św. Krzysztofa MIVA Polska ogłasza zdobywcę Złotej Kierownicy. W tym roku organizacja misyjna przyznała ją Polskiej Federacji Szkół Szkolenia Kierowców za zaangażowanie w społeczne akcje na rzecz bezpieczeństwa na polskich drogach oraz wsparcie akcji „Św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr”, a także życzliwość i pomoc polskim misjonarzom.
Wraz z abp. Michalikiem Mszę św. koncelebrowali: ks. Jerzy Kraśnicki – dyrektor MIVA Polska, ks. Marek Blecharczyk – proboszcz parafii św. Michała Archanioła oraz delegat arcybiskupa przemyskiego ds. misji, a także wielu misjonarzy.
Ks. Jerzy Kraśnicki zaznaczył, że ta modlitwa ma wypraszać dla wszystkich kierujących bezpieczeństwo na drogach i szczęśliwe podróże. Dziękował kierowcom za to, że włączają się do akcji ofiarowania 1 grosza za każdy bezpiecznie przejechany kilometr i w ten sposób wspierają zakup środków transportu dla misjonarzy.
Na zakończenie liturgii kapłan w samochodzie typu pick-up przejechał pośród zaparkowanych samochodów, aby je poświęcić.
Dalszym punktem programu był Festyn św. Krzysztofa. W programie przewidziane są liczne atrakcje, m.in. wystąpi Ricky Lion z zespołem Etno Libre. Festyn potrwa do późnych godzin popołudniowych.
Wydarzenie organizowane jest z okazji przypadającego 25 lipca wspomnienia św. Krzysztofa – patrona kierowców i podróżujących.
W roku 2016 dzięki zebranym funduszom z akcji „Św. Krzysztof – 1 gr za 1 km” MIVA Polska zrealizowała 73 prośby polskich misjonarzy i misjonarek z 26 krajów świata. Zostały zakupione: 37 samochodów terenowych i osobowych, 5 busów, 1 ambulans, 8 motocykli i skuterów, 132 rowery oraz 2 silniki do łodzi i 140 wózków inwalidzkich. Łącznie na powyższe projekty MIVA Polska przekazała pomoc w wysokości 2 002 092,80 zł.

X