15 października 2017 – 28 niedziela zwykła

Być zaproszonym przez samego Boga – nie do pracy, nie w celu robienia rozrachunków, nie na przesłuchanie – lecz na ucztę. Mieć wyznaczone miejsce przy stole, otrzymać zaproszenie i dodatkowo zawiadomienie o terminie uczty i nie przyjąć, czy to nie szaleństwo?
Uczta jest przygotowana przez samego Boga. Zaproszenie na nią wręczono każdemu podczas chrztu świętego, a wezwanie, przypominające rozpoczęcie uczty, dokonuje się przy pomocy kościelnych dzwonów obwieszczających Mszę Świętą. Tę właśnie Eucharystyczną Ucztę ma na uwadze Jezus opowiadając przypowieść o zaproszonych na gody.
Mamy niejednokrotnie sto powodów, by zrezygnować z udziału w uczcie Boga: to spacer, bo piękna pogoda, to interesujący program w telewizji, to goście, którzy nas odwiedzili itp. Gdy obiektywnie zestawimy te powody z szansą udziału w uczcie, na którą zaprasza nas Bóg, sami dojdziemy do wniosku, że rezygnacja z niej jest szaleństwem.
Brak czasu na niedzielną Mszę świętą płynie z nieświadomości wartości Eucharystycznej Uczty. Dla tego, kogo kochamy, zawsze znajdziemy czas. Nie mamy czasu jedynie na to, co dla nas nie przedstawia wartości. Jeśli załatwianie naszych spraw jest ważniejsze niż spotkanie z Bogiem, to ile razy trzeba będzie wybierać między jednym a drugim, zawsze wybierzemy własne sprawy. Czy jednak czas spędzony z Bogiem przy jednym stole może być czasem straconym?

• W dzisiejszą niedzielę w całym kraju odbywa się liczenie wiernych.
    Wypominki na Dzień Zaduszny (jednorazowe) można składać w zakrystii i w kościele. W kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania prosimy składać wypominki roczne. Przy tej okazji za zmarłego zwyczajowo składamy ofiarę mszy świętej. Informujemy, że w ciągu całego roku w każdą pierwszą sobotę miesiąca odprawiamy Mszę św. za zmarłych wypominanych i w każdą sobotę odmawiamy Koronkę do Bożego Miłosierdzia.
  • We wtorek, 17 października, ks. Piotr Pawlukiewicz wygłosi w Hałcnowskiej Bazylice katechezę o Bożym sądzie żywych i umarłych. Katecheza rozpocznie się o godz. 19.00.
  • W środę, 18 października, w dzień św. Łukasza, w budynku kurii o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie pracowników służby zdrowia. Również w środę w godz. od 18.00 do 7.00 trwać będzie Jerycho Różańcowe u księży Pallotynów, a następnie w czwartek od godz. 10.00 do 18.00 w naszej katedrze.
    W czwartek, 19 października, na Mszę św. o godz. 17.00 zapraszamy dzieci i rodziców przygotowujących się do I Komunii Świętej. W tym dniu odbędzie się poświęcenie różańców.
    Klub Inteligencji Katolickiej w Bielsku-Białej zaprasza na XXXII Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w dniach od 19 do 28 października. Hasłem tegorocznego tygodnia są słowa wyjęte z Ewangelii św. Jana „Ubogich zawsze macie u siebie”. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej rozpocznie w naszej katedrze w czwartek, 19 października, Mszą św. o godz. 18.30 pod przewodnictwem ks. bpa Piotra Gregera. W ramach Tygodnia Kultury w sobotę, 21 października, na Mszy św. o godz. 18.30 będzie obecna Orkiestra Viktoria z Warszawy. Plan wszystkich spotkań umieszczony jest w gablotce oraz na stronach internetowych diecezji i parafii.
    Spotkanie Dzieci Maryi w sobotę o godz. 10.00, a Ministrantów o godz. 11.15.
  • Parafia poszukuje pracownika na stanowisko zarządcy cmentarza.