3 grudnia 2017 – I Niedziela Adwentu

Rok liturgiczny w życiu Kościoła rozpoczyna się okresem Adwentu. Termin “adwent” pochodzi z języka łacińskiego (adventus) i oznacza “nadejście, przyjście”. Chodzi o nadejście Chrystusa. Oczekiwanie ma charakter “podwójny”, gdyż podwójne jest przyjście Chrystusa: pierwsze dokonało się ponad 2000 lat temu (Boże Narodzenie), drugie jest nadal przedmiotem naszego oczekiwania. Będzie ono miało charakter ostateczny, zamykający dzieje świata i dzieje Kościoła w świecie. Adwent jest właśnie czasem przygotowania się na to “podwójne” przyjście Chrystusa, a mówiąc precyzyjniej: jest czasem przygotowania na drugie przyjście i czasem przypomnienia przyjścia pierwszego. Powinien to być czas radosnego oczekiwania, tak jak się czeka niecierpliwie na kogoś, kogo kochamy i wiemy, że on nas kocha!

Dzisiejsza kolekta będzie przeznaczona na potrzeby naszej parafii. Dziękujemy za złożone ofiary.

  • Rozpoczynamy adwent – czas radosnego i pobożnego oczekiwania na przyjście Chrystusa. Roraty w naszej parafii będą odprawiane od poniedziałku do piątku o godz. 17.30, a w sobotę o godz. 9.00. Zapraszamy wszystkie dzieci do uczestnictwa i przygotowania się w ten sposób do świąt Bożego Narodzenia.
  • W tyle kościoła można nabyć opłatki i świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.. Prosimy o ofiarę nie mniejszą niż 5 zł. Ofiary składane przy tej okazji będą przeznaczone na pomoc charytatywną.
  • Katechezy neokatechumenalne odbywają się w krypcie naszego kościoła w poniedziałek i w środę o godz. 19.30.
  • Rozmowy poświęcone, które poprowadzi ks. biskup Piotr Greger z ks. Jackiem Pędziwiatrem, odbędą się we wtorek, 5 grudnia, o godz. 19.00.
  • Spotkanie dla dzieci i rodziców przed I Komunią Świętą odbędzie się w czwartek – 7 grudnia. W czasie Mszy św. o godz. 17.00 zostaną poświęcone medaliki.
  • Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej zaprasza na koncert charytatywny Celebrate Gospel, który odbędzie się 7 grudnia (czwartek) o godz. 18.00 w kościele św. Maksymiliana w Bielsku-Białej Aleksandrowicach. Wystąpią: Colin Wiliams & Holy Noiz. Bilety w cenie 25 zł są do nabycia dzisiaj w zakrystii, a w tygodniu w kancelarii parafialnej. Dochód ze sprzedaży biletów będzie przeznaczony na wyposażenie i rozpoczęcia działalności klubu dla osób niepełnosprawnych w Radziechowach.
  • W piątek, 8 grudnia, obchodzimy uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Z racji uroczystości nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W tym dniu kancelaria parafialna nie będzie czynna.
  • Od stycznia 2018 r. nastąpi zmiana godzin odprawiania Mszy św. w niedziele i święta. Pierwsza poranna niedzielna Msza św. będzie odprawiana o godz. 6.30. Ta zmiana doprowadzi do regularności odprawiania Eucharystii co półtorej godziny. Uczestników Mszy św. o godz. 17.00 w intencji Ojczyzny, Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, Apostolstwa Dobrej Śmierci i Róż Różańcowych zapraszamy na Mszę św. o godz. 18.30. Jaki jest powód tej zmiany? Często w naszym kościele odbywają się różne dodatkowe zdarzenia i w takich sytuacjach dochodzi do ich nałożenia. Dodatkowo odprawianie Mszy św. o godz. 19.00, która kończy się o godz. 19.55 nie pozwala wiernym na przygotowanie się do Eucharystii o godz. 20.00. Nie ma czasu na spokojną wymianę w kościele i na miejscach parkingowych. Decyzja o zmianach została podjęta z pełną odpowiedzialnością, po roztropnej analizie i konsultacjach z kurią diecezjalną. Przypominamy, że Msza św. o 17.00 to nabożeństwo dodatkowe, często bez udziału instrumentu i jest czasem spotkania poszczególnych grup parafialnych. Zasadniczo niedziela powinna gromadzić wszystkich wiernych. Mimo tego nie rezygnujemy z modlitwy grupowej i jedynie zmieniamy porę odprawiania nabożeństwa. W naszej parafii w niedziele i święta będzie odprawianych 9 Mszy św., choć w niektórych uczestniczy niewielka liczba wiernych. Wprowadzając te zmiany, jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie dogodną porę uczestnictwa.
  • W przyszłą niedzielę obchodzimy odpust parafialny ku czci św. Mikołaja. Sumę odpustową odprawi ks. biskup Piotr Greger o godz. 11.00. Również w przyszłą niedzielę modlitwą oraz ofiarą do puszek wspieramy Kościół na Wschodzie.
  • Akademia Miłości zaprasza na spotkanie w środę, 13 listopada, o godz. 19.00 w salce przy ul. Schodowej.
X