Mikołajowa armia pomocy

Popołudnie pozytywnych emocji zafundowali dziś małym podopiecznym Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku-Białej.

Maluchy szeroko otwierały oczy patrząc z podziwem na to, co wyprawiają na scenie Archanioł Gabriel i mały anioł Sebastian, chroniąc dzieci przed podłymi zasadzkami diabłów. Kiedy na scenie pojawiła się Maryja w różowych baletkach, która anielskim głosem zaśpiewała „Lulajże Jezuniu” i kiedy wkroczyli pastuszkowie i królowie, nie mogły oderwać wzroku od kostiumów bohaterów. A najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej KTK – bo to oni wcielili się w jasełkowe postaci – swoim znakomitym aktorstwem oczarowali i małych, i dużych uczestników przedświątecznego spotkania, które dziś odbyło się w Domu Kultury Włókniarzy w Bielsku-Białej.
Organizatorami spotkania od lat są uczniowie gimnazjum i liceum, prowadzonych przez Katolickie Towarzystwo Kulturalne w Bielsku-Białej, współpracujący z diecezjalną Caritas. Inicjatorem przedsięwzięcia i jego głównym koordynatorem jest Andrzej Sitarz, pracownik szkół KTK, który od dziewięciu lat mobilizuje młodych do pomagania. W grudniu, co roku przygotowują paczki, spotkanie ze św. Mikołajem i przedstawienie bożonarodzeniowe (pod kierunkiem Jadwigi Grudzińskiej) dla dzieci podopiecznych Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, a także pociech członków Wspólnoty Przymierza „Miasto na Górze”, która jest częścią KTK.
W tym roku ze sceny do kolędowania zachęcały wszystkich także wokalistki z zespołów „Pinokio” i „Kontrast”, działających przy komorowickim domu kultury. Wśród dzieci i ich rodziców usiedli także przyjaciele i dobroczyńcy spotkania – m.in. Andrzej Golik – prezes KTK, Beata Markowicz – dyrektor szkół KTK i jej zastępcy, ks. Robert Kasprowski – dyrektor bielsko-żywieckiej Caritas, Piotr Ryszka – prezes bielskiego koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, Franciszek Kopczak i Barbara Jacyków – dyrektorzy domu kultury, a także kapłani zaprzyjaźnieni ze szkołami: ks. Ryszard Knapik – duszpasterz Wspólnoty Przymierza „Miasto na Górze” i proboszcz parafii Matki Bożej Pocieszenia w Bielsku-Białej-Straconce i ks. Tomasz Bieniek – szkolny katecheta.

W czasie spotkania uczniowie obdarowali swoich przyjaciół upominkami świątecznymi, a ks. Ryszarda Knapika wyróżnili doroczną nagrodą – tytułem „Przyjaciela Dzieci”.

• Początkiem każdej akcji związanej z naszym przedświątecznym spotkaniem jest wspólna modlitwa w szkole, połączona z ewangelizacją, która prowadzi Andrzej Sitarz. Potem trzeba zająć się logistyką, związaną z ustaleniem miejsca, czasu i… poszukiwaniami sponsorów, dzięki którym uda się obdarować ponad sto dzieci – mówi wicedyrektor Marek Wójtowicz. – O ludzi dobrych serc wcale nie jest trudno. Mamy bardzo dużo życzliwych rodziców, których dzieci chodzą do naszej szkoły. Jeśli się zwracamy do nich o pomoc, odpowiadają zawsze chętnie. Do nich dołączają właściciele wielu firm.

Sami uczniowie bardzo chcieli mieć także swój udział w tych przygotowaniach: organizowali kiermasze ciast, ozdób świątecznych, „zestawów stołu wigilijnego” – z opłatkiem, siankiem i świecą Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. 21 listopada przygotowali charytatywny koncert talentów, z którego dochód przeznaczyli w tym roku na dwa cele: paczki na dzisiejsze spotkanie i pomoc dzieciom z Kasisi, które szkoła wzięła w adopcję na odległość.